wazektomia.pl
Informacje o zabiegu

Co robić w dniu operacji?

W dniu operacji nie powinieneś jeść 3 godziny przed zabiegiem, ale po operacji możesz jeść normalnie. W dniu zabiegu (nie wcześniej) powinieneś się ogolić. Używając normalnej golarki należy usunąć włosy z moszny i skóry wokół penisa. Przed przyjściem do kliniki należy umyć dokładnie genitalia używając nowej kostki mydła i świeżego, czystego ręcznika. Następnie należy założyć czystą, dopasowaną bieliznę typu slipy (nie: tzw. bokserki).

Należy przyjechać do kliniki 15 minut przed czasem operacji. Przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz. Następnie czekać w poczekalni na wezwanie. Operacja jest przeprowadzana w nowoczesnej sali operacyjnej.

Czy zabieg jest bolesny?

Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że będziesz przez cały czas przytomny. Lek znieczulający zostanie wstrzyknięty w skórę moszny oraz wokół nasieniowodów. Nie będzie żadnych wstrzyknięć w okolice jąder.

Dyskomfort przy znieczuleniu trwa około 5 sekund. Efekt znieczulenia pojawia się już po kilku sekundach. Po znieczuleniu zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Jak przeprowadzana jest operacja?

Stosowana jest technika "bez skalpela" co oznacza, że skóra nie jest przecinana lecz rozwarstwiana ostrym narzędziem co umożliwia odsłonięcie nasieniowodów. Następnie nasieniowody są przecinane i odcinek o długości ok. 2 cm zostaje usunięty. Obydwa kikuty nasieniowodów są zawiązywane nicią chirurgiczną, która ulega absorpcji i znika po 12 tygodniach.

Nie używamy szwów na skórę moszny. Goi się ona po kilku dniach. Operacja jest przeprowadzana po obu stronach. Należy stosować wysokie ułożenie moszny w spodenkach typu slipy przez tydzień po operacji.

Jak długo trwa operacja?

Operacja trwa około 20 minut, ale czas pobytu w klinice wynosi ok. 1 godziny. Osoba towarzysząca może czekać w poczekalni. Nie zaleca się prowadzenia samochodu po operacji. Nie należy pić alkoholu w dniu operacji.

Co należy zrobić w domu po powrocie z kliniki?

Kiedy wrócisz do domu zalecamy wziąć 2 tabletki Paracetamolu lub innego leku przeciwbólowego
(ale bez aspiryny). Powinieneś spędzić resztę dnia w łóżku. Następnego dnia możesz poruszać się w sposób umiarkowany, możesz też prowadzić samochód. Ważne aby nie doprowadzać do ucisku i urazu moszny przez kilka dni.

Otrzymasz instrukcję jak postępować z raną. Do pracy w biurze możesz powrócić po 4 dniach, a do pracy fizycznej po tygodniu, ale sport i jazdę na rowerze możesz rozpocząć po 2 tygodniach.

Kiedy można rozpocząć współżycie seksualne?

Po usunięciu opatrunku czwartego dnia po zabiegu możesz rozpocząć współżycie.

Ale pamiętaj - aby kontynuować stosowaną dotychczas antykoncepcję! Powinieneś uprawiać normalny seks, może to też być masturbacja – aby oczyścić spermę z plemników (co następuje dopiero po około 20 ejakulacjach).

Badanie nasienia (aby sprawdzić czy jest wolne od plemników) przeprowadza się w 12-stym i 14-stym tygodniu po operacji jeżeli masz 34 lata lub mniej, oraz w 16-stym i 18-stym tygodniu po operacji jeżeli masz 35 lat i więcej.

Kiedy można uprawiać bezpiecznie seks bez użycia dotychczasowych form antykoncepcji?

Kiedy otrzymasz wyniki obu badań nasienia – i nie będzie tam obecności plemników – możesz przerwać stosowanie dotychczasowej antykoncepcji.

Czy mogą być powikłania po operacji?

Niestety tak. Ponieważ jest to "rzeczywista" operacja potencjalnie mogą wystąpić pewne komplikacje. Mogą to być:

  • Niewielkie krwawienie (jest zupełnie normalne po operacji). W niektórych przypadkach krwawienie następuje do moszny, a krwiak wchłania się dopiero kilka tygodni po operacji. Ta część ciała jest potencjalnie "brudna", ale w przypadku przestrzegania powyższych zaleceń rana powinna zagoić się prawidłowo.Jeżeli wystąpi infekcja zalecane są antybiotyki. Infekcja występuje u mniej niż 5% pacjentów.
  • Jeżeli badanie nasienia wykaże obecność niewielkiej ilości plemników należy kontynuować stosowanie dotychczasowej antykoncepcji i przeprowadzić 2 następne badania nasienia 8 tygodni później, dopóki nie będą one czyste.
  • Jeżeli badane nasienie wykazuje normalną ilość plemników możliwe jest, że operacja została przeprowadzona nieskutecznie i należy ją powtórzyć. Zdarza się to nie częściej niż w 1 przypadku na 1000 operacji. Zabiegi przeprowadzane w naszej klinice objęte są gwarancją (patrz: Gwarancja w cenie zabiegu)
  • Inną przyczyną obecności plemników w spermie po operacji jest to, że rozcięta i oddzielone kikuty nasieniowodów mogą się ponownie połączyć i zrekanalizować.

W klinice staramy się aby wykonać operację tak aby to nie nastąpiło, zawiązując nicią kikuty nasieniowodów. Jednak teoretycznie rekanalizacja może wystąpić w jakimkolwiek czasie nawet 10 lat po operacji i wtedy możesz być zdolny do zapłodnienia partnerki. Szansa na takie zdarzenie wynosi 1 na 2000-7000 operacji. Istotne jest, że częstość wystąpienia ciąży po wazektomii jest o wiele mniejsza niż po innych formach antykoncepcji.


 
Copyright 2005-2011 Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.