wazektomia.pl
Pytania i odpowiedzi

1. Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest to prosta operacja chirurgiczna polegająca na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów (przewodów przez, które przepływają plemniki), w następstwie czego nie może dojść do zapłodnienia partnerki.

2. Co się dzieje z plemnikami, skoro nasieniowody zostają przecięte i zawiązane?

Tak samo jak w przypadku abstynencji od współżycia, niewydalone plemniki ulegają rozpadowi i naturalnej absorbcji przez organizm, a w ich miejsce są produkowane nowe. Ten proces u mężczyzny trwa do końca życia, a reprodukcja jest procesem naturalnym, tak jak np. reprodukcja czerwonych krwinek - co ok. 3 miesiące. Ejakulat, będący głównie wydzieliną prostaty, po zabiegu wazektomii jest wydalany podczas orgazmu (wytrysk) tak jak wcześniej, ale jego objętość jest mniejsza o ok 4%, bo tyle właśnie stanowi w nim substancja nasienia.

3. Czy wazektomia jest odwracalna? Co jeśli w przyszłości zmienię zdanie?

Odwracalność wazektomii jest możliwa, ale zabieg naprawczy jest skomplikowany i nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego powinieneś zdecydować się na wazektomię tylko w przypadku, gdy jesteś zupełnie pewien, że nie chcesz mieć już więcej dzieci. Dodatkowo, zgodnie z wytycznymi ogólnoświatowych ośrodków, wszystkim mężczyznom w młodszym i średnim wiekiu, przed wykonaniem wazektomii zalecamy zdeponowanie nasienia w banku spermy.

4. Czy wazektomia wpływa na życie seksualne?

Nie. Wazektomia nie powoduje zaburzeń erekcji ani nie ma wpływu na wytrysk.

5. Czy wazektomia zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie. Wazektomia jest metodą antykoncepcji i nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi podczas kontaktu intymnego.

6. W jakim czasie od zabiegu można rozpocząć współżycie seksualne?

Po usunięciu opatrunku (czwartego dnia po zabiegu) możesz rozpocząć współżycie. Ale pamiętaj, aby kontynuować stosowaną dotychczas antykoncepcję! Powinieneś uprawiać normalny seks,
ale może to być też masturbacja - aby oczyścić spermę z plemników (co następuje dopiero po około 20 ejakulacjach). Badanie nasienia (aby sprawdzić czy jest wolne od plemników) przeprowadza się w 12-stym i  14-stym tygodniu po operacji jeżeli masz 34 lata lub mniej, oraz w 16-stym i 18-stym tygodniu po operacji jeżeli masz 35 lat i więcej.

7. W jakim czasie od zabiegu można bezpiecznie uprawiać seks bez użycia dotychczasowych form antykoncepcji?

Kiedy otrzymasz wyniki obu badań nasienia (patrz pytanie wyżej) i nie będzie tam obecności plemników - możesz przerwać stosowanie dotychczasowej antykoncepcji.

8. Czy kwalifikuję się do zabiegu wazketomii?

To może stwierdzić tylko wykwalifikowany lekarz. Istnieją jednak pewne warunki podstawowe - patrz: Kwalifikacja do zabiegu.

9. Ile kosztuje zabieg wazektomii?

Cena zabiegu podana jest na osobnej stronie: Koszt zabiegu.

10. Czy wykonujecie Państwo zabiegi również w innych miastach?

Zabiegi wykonujemy wyłącznie w naszej klinice w Toruniu.

11. Jak się z Państwem skontaktować?

Zapraszamy do działu Kontakt.

12. Jakie są najbliższe wolne terminy?

O dostępności aktualnych terminów każdorazowo informuje lekarz podczas rozmowy telefonicznej. Osoby spełniające kryteria wstępne prosimy o wypełnienie formularza kontaktowgo oraz cierliwe oczekiwanie na kontakt zwrotny.


 
Copyright 2005-2011 Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.